Radni Prezydenta przeciwko mieszkańcom i inicjatywie uchwałodawczej

Radni Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz z Platformą kolejny raz stanęli przeciwko obywatelom, rzucając im kłody pod nogi. Przed chwilą zakończyło się głosowanie na inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców. Przeszedł projekt ustalający próg podpisów umożliwiający przedkładanie Radzie Miasta projekty uchwał w wysokości 1% uprawnionych do głosowania.

Jest to oczywista komplikacja, gdyż liczba nie jest stała. I tak w jednych wyborach było 488 193 uprawnionych do głosowania, a w drugich 505 898 uprawnionych do głosowania (Źródło: http://www.wroclaw.pl/wyniki-wyborow-na-prezydenta-wroclaw-…). Czyli będzie to około 5 tysięcy, czasem więcej. A jeszcze dziś rano radni obiecywali nam, że zejdą z tego progu. Cóż spełnianie obietnic przez radnych prezydenta najwyraźniej nie jest w modzie.

5 tysięcy to baaardzo dużo! Taka liczba wyklucza mniejsze lokalne społeczności i na starcie zniechęca mieszkańców. Zwłaszcza mniejszych osiedli. Przypominaliśmy to radnym w mailu wysłanym do nich przed paroma dniami.

My jako Wrocławski Ruch Obywatelski i tak sobie poradzimy. Niech będzie, zbierzemy te 5 tysięcy, bo jesteśmy dobrze zorganizowani i będziemy tylko rosnąć w siłę. A radni Prezydenta za 3 lata zrozumieją swój błąd. Szkoda jednak jest mniejszych społeczności. Dlatego będziemy starać się im pomagać w w ramach naszych możliwości.

Ktoś powie, że 1% to mało. Jakoś w Toruniu jest to 0,073%, a Szczecinie 0,093%! I jakoś radni nie narzekają, a ich praca wcale nie jest sparaliżowana. We Wrocławiu panuje permanentny „niedasieizm” obecnej władzy. Nie dostrzegają, że jest to najbardziej konstruktywna i merytoryczna droga partycypacji obywatelskiej mieszkańców. Ich bezpośredni udział w rozwój miasta.

Chcemy również bardzo podziękować wszystkim radnym Prawa i Sprawiedliwości oraz Sebastianowi Lorencowi z Bezpartyjnych Samorządowców. Przyznamy szczerze, na sesji walczyli jak lwy za poziomem 1000 podpisów (projekt BS) i 2000 podpisów (projekt PiS). Zabrakło 1 głosu.

Szkoda, ale my się nie poddajemy i jeszcze intensywniej będziemy działać. I wszystkich także do działania zachęcamy i zapraszamy